Handel i UsługiRóżne i Inne

Co oznaczają maski afrykańskie?

Co oznaczają maski afrykańskie?

Maski afrykanskie - Sklep Afrykanski

Maski afrykańskie cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem nie tylko wśród samych Afrykańczyków, ale również wśród turystów. Maska afrykańska bardzo dużo mówi o afrykańskiej kulturze, a wykorzystywana jest głównie podczas bardzo ważnych ceremonii i różnorodnych rytuałów. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla wszystkich tych osób, które chcą poznać tajemnice masek afrykańskich, dowiedzieć się jaka jest ich geneza i do czego służą.

Pierwsze maski afrykańskie

Według historyków pierwsze afrykańskie maski pojawiły się przed epoką paleolitu i prezentowały przede wszystkim duszę przodków, zwierząt i mitologicznych bohaterów. Afrykańskie maski wykorzystywane były głównie w celu uhonorowania zmarłych w bardzo symboliczny sposób.

Maski z Afryki na ścianę

Afrykańskie maski tworzone są przede wszystkim po to, aby były noszone. W zależności od danej okazji zakłada się różne maski. Warto wspomnieć jednak o tym, że niektóre z afrykańskich masek używane są przez Afrykańczyków wyłącznie w celach dekoracyjnych. Dla Europejczyków maski są jedynie piękną ozdobą i pamiątką z podróży na czarny kontynent. Maski pomagają łączyć cechy ludzkie ze zwierzęcymi, dzięki czemu łatwiej jest zjednoczyć się z naturalnym środowiskiem.

Maska afrykańska z hebanu
Maska afrykańska z hebanu
Maska afrykańska z Kenii
Maska afrykańska z Kenii
Maska afrykańska Chokwe
Maska afrykańska Chokwe

Z jakiego materiału wykonane są maski?

Afrykańskie maski wykonane są najczęściej z drewna, cyny, skóry, mosiądzu, różnorodnych tkanin a nawet złota. Największym zainteresowaniem cieszą się obecnie maski hełmowe, które zakładane są na całą głowę oraz maski twarzowe, które są trzymane przed twarzą. Spotkać można także maski NIMBA, które zakładane są na ramiona tancerzy oraz maski z Afryki na ścianę, które spełniają funkcje dekoracyjną. Maski różnią się między sobą kształtem i stylem, ale zawsze mają bardzo bogatą formę przekazu. Pamiętać należy jednak o tym, że maski pozbawione tańca, muzyki, języka danego obrzędu i ludowego stroju, tracą tak naprawdę swoje symboliczne znaczenie. Rola masek afrykańskich sprowadza się najczęściej do wychowywania, dodawania powagi, informowania oraz do utrzymywania karności.

Udostępnij