Zdrowie i Uroda

Czy terapia manualna jest w pełni bezpieczna?

Czy terapia manualna jest w pełni bezpieczna?

Fizjoterapia to rozległa dziedzina medycyny, która ma za zadanie pomóc w przywróceniu sprawności w całkowitym stopniu. W tej specjalizacji fizjoterapeuci wykorzystują różnorodne urządzenia, począwszy od specjalnych laserów, kończąc na wykorzystaniu ultradźwięków. Jednak często pacjenci są poddawani tzw. terapii manualnej. Czym ona jest, w jakich przypadkach się ją stosuje oraz czy jest w pełni bezpieczna dla pacjenta, dowiesz się poniżej.

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym takim jest terapia manualna?

Jest dziedziną, która zajmuje się leczeniem miejscowych dolegliwości układu ruchu za pomocą rąk wykwalifikowanego fizjoterapeuty. Podobne metody leczenia przeprowadzano już w starożytności. W Polsce w latach 70 stosowano podobne techniki. Wtedy to leczenie nazywano kręgarstwem. W tamtych czasach takimi zabiegami zajmowali się niewykwalifikowani kręgarze. Obecnie w tej dziedzinie bardzo ważne jest profesjonalne podejście, ponieważ łatwo można uszkodzić kręgosłup bez odpowiedniej wiedzy, jak przeprowadzać taką terapię.

Więcej informacji znajdziecie na stronie https://openmedical.pl/Oferta/metody-terapii-i-sprzet/

Kiedy się ją stosuje?

Terapię manualną wykorzystuje się, wtedy gdy odczuwamy miejscowy ból w okolicach kręgosłupa. Powoduje go m.in. staw, który nie jest na swoim miejscu. Staw może się zablokować, a wtedy odczuwamy ból. Terapia manualna działa więc na zasadzie masażu.

Jak wygląda zabieg?

Najczęściej pacjent rozebrany od pasa w górę kładzie się na kozetkę, a fizjoterapeuta kilkoma uciśnięciami stara się odblokować staw lub mięsień. Zazwyczaj taka terapia trwa 30 minut. Prawidłowo przeprowadzony zabieg nie powinien w ogóle sprawiać bólu.

Kiedy jeszcze powinniśmy zasięgnąć terapii manualnej?

Oprócz bólu w okolicach kręgosłupa zabieg może pomóc w dolegliwościach związanych z migreną, drętwieniem kończyn, koryguje wady postawy, zwalcza nerwobóle, które są spowodowane uciskiem na nerw, jego uszkodzeniem lub niedoborem witaminy B. Pomaga także złagodzić objawy dyskopatii, czyli schorzenia związanego z chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa. Pomaga także w stanach przemęczenia.

Kiedy nie należy korzystać z terapii?

Przeciwwskazaniami są m.in. zaawansowana osteoporoza, uszkodzenia narządów ruchu np. złamanie czy skręcenie, oraz gruźlica kości.

Podsumowanie

Terapia manualna to zabieg, który sprawi, że pozbędziesz się wszelkich dyskomfortów związanych z całym ciałem. Nie powinno się go bać, jest w 100% bezpieczny. Pamiętajmy, tylko aby korzystać z usług zaufanych specjalistów, wtedy mamy pewność, że nie stanie nam się krzywda.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *