Zaczyna się robić coraz zimniej, a Ty chciałbyś rozpalić kominek w swoim nowym domu? Nie chcesz przy tym stwarzać problemów zdrowotnych i środowiskowych? Czy istnieją materiały, które są bardziej przyjazne dla środowiska niż zwykłe drewno opałowe?
Palenie drewnem należy chyba do najstarszych sposobów generowania ciepła przez ludzkość – a w domu zdecydowanie tworzy przyjemną atmosferę. Oprócz wyraźnych plusów, posiada jednak swoje minusy. Dym z drewna zawiera bowiem toksyczny tlenek węgla, smogotwórcze tlenki azotu, sadzę, drobne cząsteczki oraz szereg innych substancji chemicznych i gazów, które mogą powodować lub nasilać poważne problemy zdrowotne, szczególnie wśród dzieci, kobiet w ciąży i osób z trudnościami w oddychaniu.
Czym więc zastąpić drewno opałowe?
Jedną z bardziej ekologicznych alternatyw dla spalania drewna opałowego w kominku jest palenie brykietem kominkowym. Wykonany z trocin i innych produktów ubocznych tarcicy, sprasowanych pod wysokim ciśnieniem, nie zawiera w sobie dodatków substancji klejących i lepiszczy. Te specjalnie opracowane małe kostki, palą się bardzo wydajnie i spalają prawie całkowicie – głównie ze względu na niewielką zawartość wilgoci (około 4-10%) – dzięki czemu substancje szkodliwe nie przedostają się do powietrza. Ponadto jest to uniwersalny materiał opałowy, nadający się do palenia w piecach i kotłach CO.
Sprawdź: U Grzegorza - Skład opału
Pozostałe właściwości brykietu kominkowego to przede wszystkim: wysoka kaloryczność porównywalna z gorszej jakości węglem kamiennym, długość spalania (brykiet kominkowy żarzy się około 4 do 6 godzin), możliwość wykorzystania powstałego w procesie spalania ekologicznego nawozu, niska emisja dwutlenku siarki i innych substancji nieprzyjaznych dla środowiska, łatwość przechowywania i prosty sposób rozpalenia, a także atrakcyjna cena w stosunku do innych paliw kominkowych.
Wybierając odpowiedni brykiet kominkowy zwróć uwagę na jakość zakupionego materiału. Istnieją bowiem na rynku produkty, powstałe w wyniku obróbki odpadów poprodukcyjnych z płyt MDF, które nie tylko dosyć szybko utworzą czarną sadzę na twoim kominku, ale podczas spalania będą także wyczuwalne w twoim sąsiedztwie, jako nieprzyjemna woń.