Pod terminem PNF kryje się skrót od słów „proprioceptive neuromuscular facilitation”, czyli proprioceptywnego nerwowo-mięśniowego torowania ruchu. Jest to jeden ze sposobów podejścia do ćwiczeń terapeutycznych. Metodykę tę wykorzystuje się w leczeniu i rehabilitacji osób cierpiących na schorzenia układu ruchu oraz przy dolegliwościach neurologicznych. A w jaki sposób można zostać instruktorem PNF?
Szkolenie i kurs PNF
Oferta szkoleniowa skierowana jest głównie do specjalistów, posiadających udokumentowane wykształcenie kierunkowe, lekarskie bądź fizjoterapeutyczne. Kurs PNF składa się z dwóch części (PNF1 i PNF2), obejmujących zajęcia teoretyczne oraz praktyczne. Na każdą z części przypada 37, 5 (lub więcej, w zależności od organizatorów) godzin szkoleniowych.
W trakcie zajęć teoretycznych uczestnicy zapoznają się z głównymi zasadami PNF, wzorcami ruchowymi, a także analizują przypadki zaburzeń u poszczególnych pacjentów. Podczas części praktycznej pracuje się z pacjentem pod nadzorem instruktora. PNF podstawowy kończy się otrzymaniem przez kursantów stosownego certyfikatu, w języku polskim i angielskim.
Zanim zapiszesz się na kurs PNF
Osoby chcące odbyć kurs PNF podstawowy, powinny zwrócić uwagę, aby instruktorzy prowadzący szkolenie posiadali akredytacje i certyfikaty IPNFA (Polskiego Stowarzyszenia Metody PNF), a nauczanie spełniało stosowne wymogi organizacyjne. Warto o to zawczasu dopytać.
(Reklama: Kurs PNF - TopSchool)
Grupa szkoleniowa powinna być niezbyt liczna – maksymalna liczba kursantów przypadająca na jednego prowadzącego to 16 osób. Sala, w której odbywają się zajęcia powinna być przestronna, o powierzchni przynajmniej 80 metrów kwadratowych. W trakcie części praktycznej na dwóch kursantów powinien przypadać jeden pacjent.
Terminowość – ważna sprawa
Zaleca się, aby PNF podstawowy i przypadające na niego dwie części ukończyć w okresie nie dłuższym niż dwa lata. Przedłużanie tego czasu przyczynia się negatywnie do efektów szkolenia, uniemożliwia też podnoszenie dalszych kwalifikacji w tym kierunku.