Mezoterapia igłowa jest jednym z najpopularniejszych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Polega na ostrzykiwaniu ciała, a głównie twarzy, szyi, dekoltu lub skóry głowy, odpowiednio dobranymi preparatami. Skuteczność ich podania jest w ten sposób o wiele większa, niż przy nakładaniu zewnętrznym, ponieważ pominięta zostaje bariera nabłonkowa.
Nakłuwanie skóry i substancje aktywne, takie jak kwas hialuronowy, witaminy, składniki mineralne, aminokwasy i peptydy, powodują regenerację i odmłodzenie skóry, a także jej głębokie nawilżenie. Wskazaniami do zastosowania mezoterapii igłowej są rozstępy, cellulit, zmarszczki, przebarwienia, zwiotczenie skóry i łysienie. Pozytywne efekty widoczne są już po pierwszym zabiegu, jednak aby uzyskać największe efekty, warto wykonać ich od 4 do 6, w przerwach wynoszących 7-14 dni. Dla utrzymania trwałego działania można powtarzać zabieg przynajmniej raz na pół roku. Kondycja skóry ulega poprawie przez nasiloną produkcję kolagenu i elastyny. Mezoterapia igłowa pomaga również w walce z cellulitem, ponieważ wspomaga mikrokrążenie w tkance podskórnej i metabolizm komórek tłuszczowych, co powoduje lepszy wygląd skóry i jej wygładzenie.
Zobacz: Klinika Dr Wójcik Aesthetic - Medycyna estetyczna i stomatologia
Zabieg jest bezpieczny i praktycznie bezbolesny, dzięki zastosowaniu maści znieczulającej. Substacje aktywne, dobrane w zależności od celu wykonywania mezoterpii, wstrzykuje się na głębokość ok. 4 mm przez mikronakłucia. Odstępy między nimi wynoszą od 5 mm do 1 cm. W ten sposób działanie substancji odżywczych jest możliwe w dużo większym stopniu, niż podczas zewnętrznego smarowania skóry, ponieważ niektóre cząsteczki są zbyt duże, żeby przekroczyć barierę nabłonkową. Objawy niepożądane mezoterpii igłowej są niegroźne i szybko ustępują, a należą do nich siniaki, wybroczyny, rumień lub obrzęk.
Istnieją jednak nieliczne przeciwskazania do wykonywania tego zabiegu. Należą do nich ciąża, karmienie piersią, infekcje skóry, rany, cukrzyca, opryszczka oraz zaburzony proces krzepnięcia krwi i leki przeciwzakrzepowe.