Budownictwo i Aranżacja

Otoczaki: kamienie ozdobne czy materiał budowlany?

Otoczaki: kamienie ozdobne czy materiał budowlany?

Odpowiedź na tak postawione pytanie wydaje się być prosta. Dostarcza jej obserwacja okolicy, a szczególnie miejsc, w jakich są stosowane otoczaki. Ogląd taki pozwala sądzić, że to zarówno popularny materiał budowlany, jak i niezwykle ciekawy kamień dekoracyjny.

Otoczak w geologii

Czym od strony naukowej jest otoczak? To wygładzony podczas ruchu wody fragment skały lub minerału. Kojarzony jest zazwyczaj z małym kamieniem. W czasie tego ruchu krawędzie ocierają się o siebie, tracąc ostrość kształtów. Stąd też nazwa – otoczaki, które dzięki takiej naturalnej obróbce nabierają regularnych kształtów i zbliżonej wielkości.

Budulec i ozdoba

Otoczakami wypełnia się słupy ogrodzeniowe, stosuje do utwardzania nawierzchni, podjazdów i dróżek. Wykłada się nimi przydomowe zbiorniczki wodne, skalniaki i ścieżki ogrodowe. Kamienie te ładnie wypełniają gabiony przy wjazdach do posesji, gdzie stanowią element reprezentacyjny. Instalacje na bazie otoczaków wydają się łączyć w sposób specyficzny elementy konstrukcji i dekoracji.
Wiele czynników pozwala na określanie otoczaków również mianem kamienia ozdobnego, nie tylko z uwagi ich kojąco łagodny kształt lub ciekawe barwy. Znajdziemy je jako materiał dekoracyjny w wykończeniu wnętrz, stanowią często niebanalne wykończenie ścian czy innych powierzchni. Wykorzystanie obu funkcji – budulcowej i ozdobnej – dostrzec można szczególnie w ogrodach. Ścieżka z otoczaków będzie wyglądała ozdobnie, nada miejscu wyjątkowy charakter. Jednocześnie kamienie staną się podkładem budowlanym dla takiej dróżki.

Łączenie funkcji

Otoczaki stają się modne, projektanci i architekci coraz chętniej po nie sięgają. Często zobaczyć można projekty odważne, w których właściwie trudno stwierdzić, czy kamienie odgrywają w nich bardziej rolę ozdoby czy materiału budowlanego. W domu najczęściej znajdziemy je w łazience. Twierdzi się, że bardzo pasują do takiego pomieszczenia. W tym miejscu stanowią ze swoim charakterem i pochodzeniem subtelne nawiązanie do natury i źródlanej wody. Często też są prezentowane na fototapetach.

DIY też bazuje na otoczakach

O tym, że otoczaki łączą funkcję praktyczną i estetyczną, świadczyć też może popularność tego materiału w DIY (z ang. Do It Yourself), czyli technice rękodzielniczej, gdzie twórcy starają się zrobić coś praktycznego, co jednocześnie będzie ozdobą, a do tego pracują na materiałach nie wymagających profesjonalnych narzędzi i umiejętności. W łatwy sposób można wykonać z otoczaków ładną dekorację na stół, parapet czy komodę. Otoczaki są wówczas wypełniaczem różnego rodzaju obramowań, szklanych lub siatkowych. Ich obecność we wnętrzu mieszkania nadaje pomieszczeniom oryginalnych cech i skojarzeń ze środowiskiem naturalnym.

Więcej informacji na temat otoczaków znajdziesz na stronie firmy Podolski. Firma ta od lat zajmuję się sprzedażą kruszyw na terenie Krakowa i okolic.

Udostępnij