Po początkowym okresie zachłyśnięcia się możliwościami, jakie daje praca na własną rękę, większość freelancerów zaczyna dostrzegać także jej mniej atrakcyjne strony. Praca przed własnym, domowym biurkiem lub przy laptopie na ulubionym fotelu wydaje się osobom zatrudnionym na etacie spełnieniem marzeń, jednak nieprzypadkowo usługi takie, jak korzystanie z biur wirtualnych, zdobywają sobie rosnącą popularność.
Firma prowadzona z domu – komfort, ale i pewne problemy
W przypadku zajęć, których wykonywanie wymaga tylko komputera z podłączeniem do Internetu, praca w domowym zaciszu może sprawdzić się znakomicie. To przede wszystkim spora oszczędność na wszystkich kosztach, które wiązałyby się z transportem, koniecznością zjedzenia lunchu na mieście, czy formalnym strojem służbowym. Co więcej, ten model pracy wydaje się szczególnie atrakcyjny dla osób, które są świetne w swoim zawodzie, ale czują, że długotrwałe kontakty ze współpracownikami zbytnio je rozpraszają.
Pracując w domu, freelancerzy mogą we własnym tempie skoncentrować się na działaniach, które stanowią esencję ich pracy. Istnieje jednak druga, trudniejsza do opanowania strona tego zagadnienia – praca wykonywana w miejscu, które jest jednocześnie codzienną przestrzenią życiową, ma tendencje do wkradania się w sfery życia, które powinny być wypełnione odpoczynkiem i życiem rodzinnym. W tej sytuacji wirtualne biuro lub inna forma rozdziału życia prywatnego od pracy może pomóc w uniknięciu destrukcyjnego wypalenia zawodowego.
Korzystanie z biura wirtualnego – inwestycja w profesjonalizm
Choć praca z domu z punktu widzenia kreatywnych introwertyków wydaje się mieć same zalety wirtualne biuro stanowić dla takich osób rozwiązanie, obok którego nie warto przechodzić obojętnie. W najprostszej wersji jest to po prostu adres, pod którym możemy zarejestrować siedzibę naszej firmy, i w razie potrzeby – pojawiać się tam co jakiś czas, by odpowiadać na korespondencję urzędową, odbierać telefony czy nawet zorganizować spotkanie z klientem. Przewagą wirtualnego biura nad tradycyjną przestrzenią biurową jest przede wszystkim fakt, iż nie ma tu konieczności stałego opłacania kwoty wynajmu lokalu.
ZOBACZ: Rynek 28 - Najlepszy wirtualny adres w Krakowie
Budżet freelancera obciążają jedynie niewielkie sumy stałych opłat za udostępnienie adresu, a dodatkowe koszta mogą pojawiać się tylko raz na jakiś czas. Wirtualne biuro to przestrzeń, którą niejednokrotnie chwalą sobie osoby mające problem odpowiednią organizacją najmniej przyjemnych etapów pracy, jak rozwiązywanie konfliktów z klientami czy rozpatrywanie reklamacji. W tego rodzaju przestrzeniach najczęściej można liczyć także na usługi związane ze wsparciem administracyjnym firmy, lub nawet kompleksową pomoc w jej prowadzeniu. Z drugie strony jednak, początkujący freelancerzy nie zawsze mogą sobie pozwolić nawet na niewielkie opłaty, które będą musieli ponieść, korzystając z wirtualnego biura. Codzienne wychodzenie do pracy może się im także niezbyt atrakcyjnie kojarzyć z czasem, gdy byli zmuszeni do podporządkowania się wymogom etatu.