Transport samochodowy jest najbardziej rozwijającą się gałęzią transportu. W ramach transportu drogowego bardzo duże znaczenie ma przewóz osób. Transport ten jest traktowany w sposób szczególny, ponieważ musi być bezpieczny dla pasażerów. Przewozi osoby, a nie rzeczy. Autokary są wynajmowane zazwyczaj dla szkół oraz w ramach wycieczek.
Wynajem autobusu – formalności
Zawierana jest umowa między klientem, a przewoźnikiem. Klient musi być pełnoletni i posiadać pełną zdolność do czynności prawnych. Strony ustalają w umowie cenę wynajmu autobusu i przewozu. Ustalany jest także czas, miejsce odjazdu/ przyjazdu autokaru, przewidziane przystanki. Przy podpisaniu umowy przewoźnik pobiera zaliczkę. Ustala się także kwestie związane z bagażami (niektórzy przewoźnicy posiadają ograniczenia w kg). Klient ma prawo odstąpić od umowy (czy zaliczka przepada, czy nie decydują warunki umowy). Przewoźnik jest odpowiedzialny za przebieg przewozu i realizuje przejazd zgodnie z programem i umową. Przewoźnik może także odstąpić od umowy. Wszelkie sprawy, które nie zostaną uregulowane w umowie regulują przepisy Ustawy o usługach turystycznych z dnia 29 sierpnia 1997 roku oraz przepisy Kodeksu Cywilnego.
Kontrole autokarów przed wyjazdem
Aby zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa pasażerów, kontroluje się kierowcę (czy jest pod wpływem alkoholu lub środków odurzających), jak i sam autokar (pod względem technicznym). Kontrolę autokaru przeprowadza Inspekcja Transportu Drogowego na wniosek zamawiającego (organizatora), pasażerowie lub rodzice pasażerów (w przypadku osób nieletnich). Do ITD należy się zwrócić z wnioskiem kilka dni przed planowanym odjazdem. W przypadku, gdy na miejscu stan techniczny pojazdu budzi wątpliwości, a także istnieje podejrzenie nietrzeźwości kierowcy należy zwrócić się o pomoc do policji.
Licencjonowany przewóz osób
Transport drogowy w zakresie przewozu osób regulowany jest w sposób szczególny przez obowiązujące przepisy prawa. Należy uzyskać licencję transportową. Licencja ta jest płatna. W przypadku przewozów krajowych, przewoźnik musi się zwrócić do starosty właściwego dla siedziby firmy. Natomiast, w transporcie międzynarodowym do ministra infrastruktury. Kierowca musi posiadać odpowiednie uprawnienia (prawo jazdy na autobusy, kwalifikacje). Kierowcę obowiązuje szereg przepisów prawnych m. in. jest zobowiązany do przestrzegania czasu za kierownicą. W przypadku przewozów taksówkami, kierowca musi zdać egzamin z topografii miasta.