Handel i Usługi

Przygotowanie materiałów do druku cyfrowego

Przygotowanie materiałów do druku cyfrowego

Chociaż w dzisiejszych czasach większość materiałów, dokumentów i projektów istnieje w formie elektronicznej, czasem zdarza się, że musimy mieć coś w formie tradycyjnej, mianowicie na papierze. Także w tej dziecinie nastąpił znaczny postęp i obecne maszyny oferują coraz większe możliwości. Druk cyfrowy, bo o nim mowa, umożliwia nam uzyskanie znakomitej jakości i co najważniejsze, przy niskich kosztach eksploatacji. Ta nowa jakość w poligrafii znacznie poprawia komfort pracy i umożliwia sprawniejsze prowadzenie działalności biurowej.

Przyglądając się bliżej drukowi cyfrowemu można wyróżnić następujące jego rodzaje: 

  1. Elektrofotograficzny, czyli laserowy
  2. Jonograficzny
  3. Magnetograficzny
  4. Elkograficzny
  5. Termograficzny
  6. Ink-jet

Ogólna zasada powstawania obrazu w poszczególnych podtypach polega na tworzeniu obrazu na odpowiedniej rolce, do której w określonych miejscach przyczepia się tusz, który jest następnie przenoszony na papier i przytwierdzany do jego powierzchni za pomocą wysokiej temperatury. Różnica w poszczególnych typach druku polega na sposobie oznaczania odpowiednich pól na cylindrze i tak w typie laserowym, jak sama nazwa wskazuje, jest to laser, w typie jonograficznym jest to różnica ładunków jonów, w magnetograficznym pole elektromagnetyczne i tak dalej. Pozostaje jeszcze odmienna technika, czyli ink-jet, która zgodnie ze swoją angielską nazwą, polega na wyrzucie tuszu na papier w odpowiednich miejscach.

Reklama - Drukarnia REBAN

Misterność wspomnianych technik wskazuje na jakość wydruku uzyskanego za ich pomocą, a którego pole jest określane za pomocą cząsteczek takich jak atomy, czy fotony.

Wspomniane metody są używane przy wydrukach małego formatu i ze względu na swoją wydajność często są używane nie tylko w domach, ale przede wszystkim w firmach poligraficznych, w których druk cyfrowy jest możliwy także formie wielkoformatowej.

Spośród wszystkich wymienionych form wydruku największą popularnością, ze względu na jakość, dokładność wydajność i koszt eksploatacji cieszy się wydruk laserowy, który także ze względu na swoją prostotę jeszcze długo nie będzie miał konkurencji.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *