Przemysł i TechnologieUGSA.PL

Słupołazy do słupów drewnianych

Słupołazy do słupów drewnianych

Prace na wysokościach wymagają szczególnych zabezpieczeń nie tylko w formie lin asekuracyjnych, ale również odpowiedniego ubioru oraz specjalistycznego sprzętu. Cechą łączącą ogół tych prac jest, konieczność zachowania szeroko pojętego bezpieczeństwa dla wszystkich osób – pracowników wykonujących czynności na znacznej wysokości, a także osób pozostających na ziemi w bezpośredniej bliskości pola roboczego.

Roboty wysokościowe

Prace na wysokościach odnoszą się do robót wykonywanych na platformach lub podestach albo też na podnośnikach ale również na słupach wysokiego napięcia, rusztowaniach czy dachach budynków. Do każdej z tych prac potrzebne jest inne wyposażenie, które oprócz wygody w użytkowaniu będzie również zapewniało bezpieczeństwo, a także pomoc w wykonywaniu określonych czynności. Jednymi z koniecznych, a zarazem niezastąpionych elementów wyposażenia pracownika wykonującego roboty na słupach wysokiego napięcia są słupołazy.

Praktyczne wyposażenie elektromontera – słupołazy

Jeszcze do niedawna najbardziej popularne były słupy drewniane, obecnie coraz częściej wypierane przez betonowe – przy stosunkowo niskim napięciu, lub stalowe rurowe, głównie ze względów estetycznych. Ponadto, odstąpienie od stawiania słupów drewnianych ma również aspekt ekonomiczny – wycinka drzew z których produkowane są słupy, może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Na każdy słup, podtrzymujący przewody wysokiego napięcia trzeba w razie jakiejkolwiek awarii wejść. Nie jest to prosta sprawa, chociaż oczywiście istnieją różne sposoby. Najprostszym i wydawałoby się najmniej kosztownym jest zamocowanie do nóg robotnika-wspinacza słupołazów i za ich pomocą wspięcie się na słup.

Cechy charakterystyczne słupołazów

Są to przyczepy przypinane do butów ułatwiające wspinaczkę po gładkiej powierzchni słupa drewnianego. Mają one półokrągły specjalnie wyprofilowany kształt, a w wewnętrznej stronie ramienia umieszczone są stalowe kolce, dzięki którym stopy pracownika zaczepione o słup nie ześlizgną się. Mocowane są do stopy, a dokładniej – do butów na stopie, za pomocą bardzo wytrzymałych pasków z regulacją. Niektóre modele słupołazów mają możliwość wymiany kolców, dzięki czemu większa część urządzenia może posłużyć przez dłuższy czas.

Przy wyborze odpowiednich słupołazów należy zwrócić szczególną uwagę na materiał z którego je wykonano – ponieważ przyczepy podtrzymują ciężar pracownika, ich konstrukcja powinna być specjalnie utwardzona. Słupołazy muszą posiadać ważne atesty i stosowne certyfikaty bezpieczeństwa użytkowania.

Drzewołazy i Słupołazy

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *