Alkohol jest jedną z tych używek, które są powszechnie dostępne. Choroba alkoholowa dopiero niedawno – patrząc na to, od kiedy istnieje – została uznana za faktyczne schorzenie o charakterze chronicznym, wymagające nie tylko odbycia terapii psychologicznej, ale również leczenia fizycznego, a nierzadko specjalnych sesji terapeutycznych indywidualnych czy grupowych, dla utrzymania abstynencji. Z opisem tego typu terapii grupowych można się zapoznać na stronie https://www.alkoholizm.org.pl/.
O alkoholizmie krąży wciąż wiele mitów, które sprawiają, że spotyka się on ze społecznym przyzwoleniem, a z drugiej strony niektóre jego przypadki uznawane są za nieistniejące z powodu małego nasilenia objawów. Tymczasem choroba alkoholowa dotyka nie tylko margines społeczny, ale również osoby dobrze sytuowane, i spotykana jest tak u kobiet, jak i mężczyzn.
Pije prawie każdy
Według statystyk w Polsce po alkohol sięga ok. 90% wszystkich osób, w tym również coraz częściej młodzież poniżej 18 roku życia – pomimo istniejącego zakazu sprzedaży alkoholu w takich sytuacjach. W wielu przypadkach na alkoholizm bardziej narażone są osoby, które wychowywały się w domach alkoholików i mają z tym nieprzepracowany na psychoterapii problem. Co więcej, bardzo często alkoholizm jest pozornym rozwiązaniem problemów dla osób, które są pracoholikami i większość swoich sił poświęcają przede wszystkim realizacji celów zawodowych. Osoby bardzo zapracowane i na wysokich stanowiskach w alkoholu poszukują odpowiedzi i relaksu, dlatego też piją coraz więcej.
Kto pije w Polsce?
W Polsce pijących jest ok. 2% osób z całej populacji, co daje ok. 800 tysięcy osób. Teoretycznie na podstawie takich statystyk można by uznać, że to niewiele, ale warto wiedzieć, że wśród tych 2% żyje ok. 4% bliskich osób, w tym tyle samo dzieci alkoholików, którzy cierpią w rodzinach dysfunkcyjnych. Mowa tutaj zarówno, jak zostało wspomniane, o dzieciach, jak również o osobach dorosłych. Co więcej, już nawet 7% populacji w Polsce pije w sposób zagrażający i szkodliwy, co oznacza, że są to ludzie na dobrej drodze do rozwinięcia pełnej choroby alkoholowej.
Przemoc a picie
Statystyki jasno wskazują, że w przypadku alkoholizmu zdecydowanie górują mężczyźni. To oni również są sprawcami przemocy alkoholowej w aż ponad 90% przypadków. Warto wiedzieć, że jedna osoba pijąca może w ten sposób prześladować nawet kilka osób współuzależnionych oraz żyjących z nią w rodzinie dysfunkcyjnej, a mowa jedynie o statystykach zarejestrowanych przypadków. Co ciekawe, udział w terapii bierze obecnie więcej kobiet aniżeli mężczyzn, jako że są one bardziej zmotywowane do powrotu do trzeźwości.
Jeden komentarz
Możliwość komentowania została wyłączona.