Budownictwo i Aranżacja

Szkielet stalowy domu vs. szkielet drewniany

Szkielet stalowy domu vs. szkielet drewniany

Ramy stalowe a ramy drewniane – to przykład sprawdzonej metody w zestawieniu do wciąż stosunkowo nowej techniki ram konstrukcyjnych. Którą z nich wybrać? Poniżej zalety obu rozwiązań.

Zalety szkieletu ze stali

Stabilność i wytrzymałość

Stal jest uosobieniem stabilizacji. Trzyma swoją formę przez cały proces budowy, co pozwala zaoszczędzić czas i energię. Zapewnia prostsze ściany i ostrzejsze rogi. Stal ma wysoki stosunek wytrzymałości do masy, co w rzeczywistości pozwala budować budynki z mniejszą liczbą ram. Może to oznaczać dłuższą rozpiętość i większe okna.

Łatwość użycia

Konstrukcja stalowa stanowi około jednej trzeciej ciężaru jej drewnianego odpowiednika, dzięki czemu łatwiej jest poruszać się po placu budowy. Oznacza to ogromne korzyści w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa dla budowniczych i pracowników. Ponieważ stalowa rama może być wykonana na podstawie projektów domu, gwarantuje to precyzję. Nawet otwory można wstępnie wyciąć pod mocowania i prowadzenie okablowania.

Odporne na wilgoć i ogień

Stal po prostu nie wchłania wilgoci. Jest to korzystne w przypadku budowania na mokrej nawierzchni, ponieważ nie trzeba czekać na wyschnięcie ramy, aby kontynuować budowę. To również długoterminowa korzyść z mniejszą szansą na zatrzymanie wilgoci w domu. Jeśli doświadczysz niefortunnego zdarzenia pożaru domu, stalowa rama nie doda paliwa do ognia, ponieważ nie jest to materiał, który się pali.

Mocne strony szkieletu z drewna

Łatwy w budowie

Każdy budowlaniec będzie w stanie zbudować solidny i bezpieczny dom o konstrukcji drewnianej. Można go łatwo przyciąć lub ukształtować na miejscu, aby dostosować go do modyfikacji lub zmian w planach.

Ciepłe i bezpieczne

Drewno jest naturalnym izolatorem, zbierającym ciepło w dzień i powoli oddającym je w nocy. Szkielet drewniany z łatwością spełnia normy izolacyjne bez potrzeby stosowania barier termicznych lub innych specjalnych metod.

Który szkielet wybrać?

Oba rozwiązania moją swoje zalety, jednak należy mieć na uwadze fakt, iż ramy wykonane z drewna narażone są na działanie szkodników oraz wilgoć. Ponadto, w przypadku szkieletu drewnianego koszty pracy znacznie wzrastają. Z tego względu i z uwagi na przedstawione wyżej korzyści, warto postawić na szkielet ze stali.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *