Zdrowie i Uroda

Terapia manualna w rehabilitacji

Terapia manualna w rehabilitacji

Terapia manualna jest jedną z najpopularniejszych metod usprawniania ruchomości stawów. Stosowana jest w większości przypadków kiedy konieczna jest rehabilitacja (na przykład pourazowa). Prowadzeniem terapii manualnej zajmują się wykwalifikowani fizjoterapeuci w prywatnych lub publicznych ośrodkach leczenia medycznego.

W jaki sposób pacjenci są przygotowywani do terapii manualnej?

Wbrew pozorom terapia manualna może nieść za sobą pewne ryzyko, dlatego niezwykle istotnym jest, aby przed przystąpieniem do czynności rehabilitacyjnych fizjoterapeuta:

  • przeprowadził specjalistyczny wywiad z pacjentem, na podstawie którego określone zostaną jego wymagania oraz potrzeby;
  • przeprowadził badanie palpacyjne mające na celu zlokalizowanie źródła problemu;
  • przeprowadził badanie tak zwanej gry stawowej;
  • przeprowadził badanie z zakresu poprawności oraz płynności ruchowej;
  • przeprowadził kompleksowe badanie mięśni.

Jak przebiega terapia manualna?

Z istoty terapia manualna skupia się przede wszystkim na stosowaniu wszelkiego rodzaju chwytów, ucisków oraz manipulacji. Dzięki regularnemu przeprowadzaniu zabiegów pacjent może odzyskać częściową lub pełną ruchomość stawów. W terapii manualnej stosuje się trzy podstawowe techniki: trakcję, mobilizację oraz manipulację.

Na czym polega trakcja w terapii manualnej?

Na technikę trakcyjną składa się szereg czynności, których celem jest odsunięcie od siebie powierzchni stawowych. Wykonuje się ją z uwzględnieniem trójstopniowego podziału:

  1. Pierwszy stopień – zniesienie sił kompresyjnych powodujących ból;
  2. Drugi stopień – dalsze oddalenie od siebie powierzchni stawów, co powoduje napięcie tkanek okołostawowych;
  3. Trzeci stopień – stopniowe rozciąganie tkanek miękkich dążące do całkowitego i trwałego uśmierzenia towarzyszącego pacjentowi bólu.

Istnieje również działanie przeciwstawne do trakcji, które nazywamy kompresją. Jest to kilka działań, które stosowane są w procesie diagnostycznym. Główną wadą tego typu zabiegów jest chwilowe nasilenie objawów bólowych oraz uczucie dyskomfortu, co niestety w wielu przypadkach jest konieczne, aby móc wdrożyć odpowiednie działania medyczne.

Terapia manualna może być stosowana w każdym przypadku, w którym zachodzi konieczność poprawy ruchomości stawów. Nie istnieją żadne ograniczenia dotyczące wieku czy płci pacjenta. Pacjenci powinni także pamiętać, że terapia manualna nie wyklucza możliwości poddawania się innym, bardziej zaawansowanym technikom fizjoterapeutycznym, które przyspieszają powrót do zdrowia.

Dodatkowe informacje na temat terapii manualnej znajdziesz na stronie Rehabilitacja RST

Udostępnij