Budownictwo i Aranżacja

Utwardzanie podłoża pod kostkę brukową

Utwardzanie podłoża pod kostkę brukową

Projektując otoczenie ogrodu często skupiamy się wyłącznie na wyglądzie. Nie wolno jednak zapominać o tak ważnej rzeczy, jak właściwe utwardzenie podłoża pod kostkę brukową. Dzięki niej będziemy dłużej cieszyć się pięknymi i trwałymi wjazdami do garażu, alejkami, tarasami, ścieżkami wyłożonymi kostką. W niniejszym artykule wyjaśniamy, jak prawidłowo utwardzić podłoże oraz proponujemy materiały, z jakich powinna składać się podsypka pod kostkę. Zachęcamy do lektury.

Jak należy utwardzić podłoże pod kostkę brukową?

Podsypka pod kostkę to niewidoczny, ale kluczowy element właściwego wykonania nawierzchni. Ważne jest, żeby wykonać ją prawidłowo, gdyż odpowiada za równe ułożenie kostki oraz stanowi izolację przed mrozem (to warstwa ochronna). Podsypkę należy ułożyć równomiernie i ubić zagęszczarką z wibratorem. Grubość podsypki powinna być dostosowana do obciążenia powierzchni. Jeśli po kostce będą chodzić wyłącznie ludzie to wystarczy 10-15 centymetrów, a jeśli będą jeździć samochody to musi mieć grubość 25-40 centymetrów.

Z jakich materiałów wykonać podsypkę pod kostkę brukową?

Do wykonania podsypki wykorzystuje się zazwyczaj żwir, tłuczeń, grys, żużel albo zmieszany żwir z piaskiem. W przypadku powierzchni, która nie przepuszcza wody kładzie się dodatkową 10 centymetrową warstwę piasku, która ma działanie rozszczelniające. Czasami wykorzystuje się geowłókninę, która uniemożliwia przemieszczanie użytego materiału. Zapobiegnie zapadaniu kostek i powstawaniu kolein. Aktualnie nie stosuje się cementu, ponieważ gromadzi on wodę i występuje ryzyko rozsadzenia kostki podczas mrozu.

O czym pamiętać?

Podsypka pod kostkę to bardzo istotny element. Niewłaściwie dobrane materiały i źle wykonana skutkuje powstaniem nierówności i kolein. Z czasem kostka będzie niszczyć się coraz bardziej, a naprawa będzie kosztowna i czasochłonna. Należy pamiętać o tym, żeby podsypka pod kostkę przepuszczała wodę. Niezbędne jest także użycie specjalistycznej maszyny z wibratorem, która zagęści i utwardzi podłoże.

Więcej informacji na temat podłoża pod kostkę brukową znajdziesz na stronie https://podolski-kruszywa.pl/podsypka-kostke-brukowa/

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *