Uzależnienie od alkoholu może przybiera często bardzo niebezpieczne postaci. Pół biedy, gdy alkoholizm dotyczy tylko jednej osoby. Problem zaczyna się wtedy, gdy nadmierne spożycie alkoholu zaczyna oddziaływać na pozostałe osoby w otoczeniu alkoholika. A zdecydowanie najgorsza jest sytuacja, gdy alkohol pity jest w ciąży.
Alkoholowy zespół płodowy
Alkohol w ciąży nie bez powodu zakazany jest nawet w najmniejszych ilościach. Nawet jego niewielkie ilości mogą mieć niezwykle destrukcyjny wpływ na płód. Wszytko, dlatego że płód nie ma jeszcze w pełni wykształconego systemu obronnego przeciw truciźnie, jaką przecież jest alkohol. Z tego powodu bardzo małe jego ilości są odbierane przez małe ciało dziecka ze znacznie większym skutkiem.
Powoduje to, że wypicie nawet niewielkiej ilości alkoholu może spowodować zaburzenia rozwoju dziecka, które powszechnie nazywa się alkoholowym zespołem płodowym.
FAS, bo tak się ten zespół nazywa fachowo, to przede wszystkim zwiększenie ryzyka poronienia dziecka, lub porodu przedwczesnego. Urodzone dziecko będzie z pewnością posiadało liczne zaburzenia rozwoju. Zarówno emocjonalnego, jak i inteligencji, czy też oczywiście ciała. Są to zmiany, które są zupełnie nieodwracalne.
Zobacz: Leczenie alkoholizmu – Terapie “Tu i Teraz”
Inne skutki picia alkoholu w ciąży
Oczywiście picie alkoholu w ciąży to o wiele więcej różnego rodzaju skutków ubocznych dla dziecka. Przede wszystkim istnieje ogromne zagrożenie, że już od pierwszych dni swojego życia będzie ono uzależnione od alkoholu.
Nie można także zapominać, że przez tak wczesny kontakt z alkoholem z pewnością będzie ono posiadało uszkodzone nerki oraz wątrobę. Prawdopodobnie będzie posiadało problemy ze słuchem, wzrokiem, a także zaburzenia mowy i oczywiście zaburzenia wzrostu i zaburzenia emocjonalne.
Czy warto ryzykować?
Jak zatem widać, koszt wypicia jednego piwa, lub lampki wina w ciąży, może bezpowrotnie zniszczyć życie niewinnej istocie, która jeszcze nawet nie przyszła na świat. Z tego też powodu bezwzględnie nie można sięgać po nawet najmniejszą ilość alkoholu w czasie ciąży.