Arborysta – kim w ogóle jest ten człowiek? Termin niewiele nam mówi i nie można się temu dziwić, bo jak się okazuje – zawód arborysty w Polsce dopiero raczkuje. Warto więc dowiedzieć się na ten temat nieco więcej, aby zrozumieć specyfikę tej pracy i rozwiać wszelkie mity, które w wyniku nieświadomości wokół niej narosły.
Arborysta to nie drwal!
Te pojęcia wciąż są mylone. Drwal jednak zajmuje się całkowitą wycinką drzew, podczas gdy arborysta, w przeciwieństwie do drwala, je ratuje. Jego zadaniem jest utrzymywanie drzewa w jak najlepszej kondycji. Wspina się więc w wysokie części koron drzewnych w poszukiwaniu chorych lub uszkodzonych ich części. Usuwa je i w ten sposób chroni zdrową część przed całkowitym uszkodzeniem.
Oczywiście jest to pewien sposób na życie. To praca, która jak się okazuje jest nieźle płatna, dlatego zawód ten zyskuje coraz większą popularność. Nie każdy jednak nadaje się do jego wykonywania. Od potencjalnych przedstawicieli wymaga się, aby byli:
-
wyszkoleni i kompetentni – istnieje wiele miejsc, które szkolą arborystów do wykonywania zawodu
-
silni i wytrzymali – zważywszy na specyfikę zawodu praca ta wymaga dobrej kondycji
-
zdrowi – większość chorób przewlekłych wyklucza kandydata na arborystę. Przebieg choroby niósłby za sobą zbyt duże zagrożenie podczas wykonywania obowiązków zawodowych
Dla wielu arborystyka to sport
Można porównać ją do alpinistyki. Każdy, kto pasjonuje się górską wspinaczką doskonale wie jak bardzo ten sport jest ekscytujący. Nie inaczej jest w przypadku drzewołazów. Oni jednak nie zdobywają kolejnych szczytów górskich a kolejne szczyty drzew pomagając im rozwijać się w sposób prawidłowy.
Te dwa rodzaje wspinaczki coś jednak łączy – koszty. Ani alpinistyka górska, ani tym bardziej arborystyka nie należą do najtańszych. Przedstawiciele obydwu grup sportowców muszą zadbać ponad wszystko o swoje bezpieczeństwo. Profesjonalny sprzęt alpinistyczny to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Kolejne kilka należy wydać na niezbędny sprzęt do obcinki drzew mowa tu o pilarkach, piłach ręcznych, sekatorach i nożycach.
Wielu pyta gdzie to się zaczęło?
Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Z całą pewnością jednak jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, że na własne życzenie niszczymy lasy, które są nam przecież potrzebne do życia. To one odpowiadają za wytwarzanie tlenu, który pozwala nam oddychać. Kilka lat prężnego rozwoju infrastruktury sprawiło, że zabijanie drzew wymknęło nam się spod kontroli. Dziś na szczęście istnieje grupa ludzi, która jest tego świadoma. Do nich właśnie należą arboryści, którzy nie tylko nie pozwalają na masową wycinkę lasów, ale ratują te drzewa, które jeszcze mają szansę utrzymać się w dobrej kondycji służąc nam swoją obecnością i produkując tlen.
Eksperci uważają, że na przestrzeni najbliższych lat arborystyka jeszcze bardziej zdobędzie na popularności chociaż już teraz można spotkać sporo sklepów arborystycznych które oferują profesjonalny sprzęt swoim klientom (np: sklep internetowy Ratwork posiada całkiem spory asortyment sprzętu dla arborystów). Nam pozostaje jedynie mieć nadzieję, że ich spekulacje oraz teorie pokryją się z prawdą.
Jeden komentarz
Możliwość komentowania została wyłączona.