Pachnąca, aksamitnie rozpływająca się w ustach, słodka – chyba każdy próbował czekolady i prawie każdy zachwycił się jej smakiem. To nie tylko przysmak wszystkich dzieci, ale i wielu dorosłych.
Starożytny „napój bogów”
Czekolada, jako napój była przyrządzana przez cywilizację Majów. Przyrządzany z ziaren kakaowca napój, początkowo wcale nie przypominał znanej nam dzisiaj pysznej czekolady. Był sporządzany dla najbogatszych, wykorzystywany przy rytuałach i modłach jako „gorzka woda”. Dodawano do niego miód, chilli lub kukurydzę, a nazywany był „napojem bogów”.
Podczas odkrywczych wypraw Krzysztofa Kolumba, w XVI wieku, któremu udało się podczas jednej z nich dotrzeć do Ameryki Południowej, ziarna kakaowca w drodze powrotnej przypłynęły do Europy. Niestety, nie zostały powitane z należytym zrozumieniem, gdyż napój z nich, przyrządzony na sposób Majów nie by smaczny. Silos z ziarnami przetrwał do siedemnastego wieku, kiedy to ziarna roztarto, zmieszano z cukrem i zalano ciepłą wodą. Okazało się wtedy, że taki napój już można pić.
Przełom w produkcji czekolady
Na początku dziewiętnastego wieku, Casparus van Houten senior, opatentował metodę rozdrabniania ziaren na proszek, a jego syn wynalazł proces alkalizowania czekolady. Od tego momentu był tylko krok do stworzenia pierwszej tabliczki czekolady, czego dokonał Francis Fry. W latach późniejszych zaczęto eksperymentować z bazą czekoladową, dodając do niej śmietankę słodką, mleko, wanilię tworząc różne ciekawe smaki. Początkowo tabliczki czekolady były bardzo drogie i mogli sobie na nią pozwolić tylko najbogatsi, później, po przystąpieniu do produkcji na skalę masową, czekolada stała się tańsza. Najbardziej znane fabryki czekolady znajdują się w Szwajcarii, Belgii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.
(Zobacz: Sweet-Message.pl – Niezwykłe czekoladki wykonywane przez Mistrzów cukiernictwa)
Rodzaje czekolad
Czekolada ze względu na zawartość kakao w tabliczce może być gorzka, deserowa, mleczna i biała. W tabliczce gorzkiej występuje nawet 70 procent produktów z miazgi kakaowej, z niewielkim dodatkiem cukru, wanilii i mleka. W tabliczce deserowej, ilość kakao kształtuje się na poziomie 50 i więcej procent oraz dodatki, czekolada mleczna natomiast zawiera do 50 procent kakao, plus dodatki w postaci cukru, śmietanki, mleka, wanilii lub innych.
Ciekawym produktem jest biała czekolada, wynaleziona dopiero w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, która nie zawiera kakao, lecz jedynie tłuszcz kakaowy i dodatki. Biała czekolada wyprodukowana ze składników najwyższej jakości, właściwie nie odbiega smakiem od czekolady tradycyjnej, ale przez niektórych nie jest uznawana za czekoladę ze względu na brak proszku kakaowego .