Zdrowie i Uroda

Etapy leczenia uzależnień alkoholizmu

Etapy leczenia uzależnień alkoholizmu

Alkoholizm uznawany jest za chorobę chroniczną, która atakuje organizm chorego zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Jako taka nie może być wyleczona całkowicie, tzn. celem leczenia nie jest to, aby chory mógł znów spożywać alkohol w sposób racjonalny, a to, aby był w stanie utrzymać abstynencję. Z tego powodu cała terapia uzależnień alkoholowych często trwa miesiącami, a nawet latami.

W zasadzie najlepsza sytuacją jest ta, w której osoba chora samodzielnie poddaje się leczeniu, bo uznaje, że jest to jej niezbędne do normalnego funkcjonowania. W takim przypadku chory od razu jest świadomy konieczności zmierzenia się z problemem. Inaczej sprawa ma się w przypadku leczenia przymusowego, np. zasądzonego wyrokiem sądowym. Każda terapia obejmuje różne etapy.

Brak jednej zasady

W zasadzie nie istnieje jeden zestaw etapów leczenia alkoholizmu, który dotyczy wszystkich chorych. Dlaczego? Przede wszystkim z uwagi na to, że wszystko zależy od zaawansowania choroby, ale również motywacji do podjęcia leczenia czy sposobu leczenia. Inaczej przebiega terapia w przypadku osób przyjętych na oddział oraz objętych detoksykacją, bo często są to osoby, w przypadku których terapia została zasądzona bądź wynika z nagłego zagrożenia życia chorego. W przypadku leczenia ambulatoryjnego na oddziałach dziennego pobytu terapia jest intensywna, ale nie tak intensywna jak na oddziale zamkniętym. Zazwyczaj na takie rozwiązanie decydują się osoby, które mają odpowiednią ilość wolnego czasu – terapia obejmuje bowiem nawet 8 godzin dziennie. Dla osób, które mają silną motywację walki z nałogiem pozostaje zgłoszenie się na odpowiednią psychoterapię, która odbywa się 2 do 3 razy w tygodniu i będzie pasowała osobom np. pracującym zawodowo, a przy tym nie objętym chorobą w aż tak znacznym stopniu.

Psychoterapia to podstawa

Terapia alkoholowa
Długotrwały alkoholizm może być przyczyną tragedi

Podstawową sprawą jest psychoterapia, która dzieli się na etapy i trwać może nawet dwa lata. Pierwszy jej etap trwa nawet pół roku i obejmuje zarówno terapię indywidualną, jak również grupową, co jest bardzo ważne dla poszkodowanych osób. Co więcej, terapia udzielana jest również osobom współuzależnionym, najczęściej rodzinie alkoholika, która nie jest jednak pijąca.

Inne części terapii

Niekiedy niezbędne jest podjęcie detoksykacji, która zazwyczaj trwa kilka do kilkunastu dni i odbywa się na oddziale zamkniętym – dotyczy to pacjentów z zagrożeniem życia albo tych, którzy dopiero co zakończyli aktywne picie. Niekiedy, aby wesprzeć pacjenta w walce z alkoholizmem konieczne jest podawanie dodatkowych leków, np. przeciwlękowych czy nasennych, a także witamin. Od pacjenta jednak zależy stosowanie np. wszywek podskórnych.

Więcej informacji na temat leczenie alkoholizmu znajdziesz  >> TUTAJ <<

Udostępnij