Turystyka i RekreacjaUGSA.PL

Jak rozpocząć przygodę ze wspinaczką?

Jak rozpocząć przygodę ze wspinaczką?

Sprzęt wspinaczkowy - Ratwork

Wspinaczka to sport, który zaczyna zdobywać coraz większą popularność. Najczęściej zaczyna się niewinnie – chodzenie po dolinkach, później jakieś wędrówki po Tatrach czy Beskidach. Następnie próbujesz swoich sił zimą i tak orientujesz się, że wypadałoby podejść do tego profesjonalnie. Jeśli jednak chcesz dopiero zacząć swoją przygodę ze wspinaczką, musisz odpowiednio się do tego przygotować.

Wspinaczka – co musisz wiedzieć na początku swojej przygody

Wspinaczka to sport ekstremalny, dlatego należy do wszystkiego podejść bardzo poważnie, ponieważ tutaj bezpieczeństwo jest niezwykle ważne. Zanim samodzielnie wyjdziesz w wysokie góry, wybierz się na początku na ściankę wspinaczkową. To najłatwiejszy i najbezpieczniejszy sposób na rozpoczęcie wspinaczkowej przygody. Na samym początku zostaniecie przeszkoleni z podstawowych technik dotyczących asekuracji, a także jak bezpiecznie wspinać się jeśli mamy uprzęż wspinaczkową.

Najlepiej na ściance pojawiać się regularnie co pozwoli nam podnosić poziom naszych umiejętności. Jeśli jesteśmy amatorami, warto zapiać się na sekcję wspinaczkową, gdzie pod okiem instruktora nauczymy się zaawansowanych technik wspinania. Regularne chodzenie na ściankę może zaowocować tym, że będziesz chciał zrobić kurs wspinaczkowy na skałkach. Taki kurs trwa zazwyczaj od 4 do 5 dni i w tym czasie poznasz swój sprzęt wspinaczkowy. Taka nauka pozwoli Ci na bezpieczny start jeśli chodzi o wspinaczkę na skałkach.

Niezbędny sprzęt do wspinaczki

Każda umiejętność wspinaczkowa powinna być poparta odpowiednim sprzętem wspinaczkowym. Cały zestaw powinieneś uzależnić od miejsc, w których będziesz się wspinał, a także od warunków. Jeśli decydujesz się na chodzenie zimą, to na pewno potrzebna będzie latarka czołowa, ponieważ w tym czasie bardzo szybko się ciemni. Dodatkowo pamiętaj aby zabrać ze sobą liny: 50 i 30 metrową. Oprócz tego nie zapomnij o odpowiednim ubraniu, które także będzie uzależnione od warunków pogodowych.

Udostępnij