Zdrowie i Uroda

Jak utrzymać życie w trzeźwości po terapii alkoholowej?

Jak utrzymać życie w trzeźwości po terapii alkoholowej?

Wiele osób uważa, że najtrudniejszym elementem wychodzenia z uzależnienia alkoholowego nie jest zaprzestanie picia, ale utrzymanie stanu trzeźwości przez długi czas po terapii. Warto podkreślić, że trzeźwienie jest wieloetapowym procesem, który wymaga od osoby uzależnionej konsekwencji w realizacji planu zdrowienia. Aby się to udało, warto skupić się na działaniach, które pomogą utrzymać życie w trzeźwości.

Jak ułożyć plan wyjścia z choroby?

Przed przygotowaniem planu zdrowienia osoba zmagająca się z chorobą alkoholową powinna zdać sobie sprawę i zaakceptować fakt, że na nią cierpi. Dzięki temu będzie mogła odpowiedzieć sobie na pytanie – jakie są przyczyny tej choroby oraz poznać czynniki, które pomogą z nią walczyć i prowadzić życie w trzeźwości. Jednym z podstawowych działań po zakończonej terapii są spotkania w gronie AA, czyli anonimowych alkoholików. Wsparcie osób znajdujących się w podobnej sytuacji, wysłuchanie ich doświadczeń oraz problemów, do których doprowadził alkohol, pozwala chorym zrozumieć wiele aspektów alkoholizmu i zacząć z nimi walczyć. W planie zdrowienia należy uwzględnić również codzienną medytację, która pozwoli uzależnionym okazać wdzięczność za dobre rzeczy, których doświadczają. Po terapii pomocne może okazać się znalezienie hobby oraz prowadzenie zdrowego trybu życia, ponieważ takie aktywności dodatkowo zaangażują alkoholika i sprawią, że nauczy się on żyć z chorobą, a nie żyć myśleniem o niej i problemach z nią związanych.

Jak uniknąć nawrotów choroby i cieszyć się życiem w trzeźwości?

Osoba dotknięta chorobą alkoholową musi zrozumieć, że nie może pozwolić sobie na tzw. picie kontrolowane, ponieważ może ono doprowadzić do nawrotu uzależnienia. Co więcej, alkoholicy, którzy świadomi są mechanizmów, które towarzyszą ich nałogowi muszą uważnie obserwować swoje zachowania i w razie niepokojących zmian w samopoczuciu i emocjach, zgłaszać je swojemu terapeucie lub starać się pokonać je samodzielnie. Jest to możliwe dzięki korzystaniu z wyuczonych w czasie terapii strategii radzenia sobie ze stresem i głodem alkoholowym. Tylko w ten sposób mogą skutecznie pokonać tę chorobę i żyć pełnią życia. Warto podkreślić, że planując swój wolny czas, osoba chora powinna spędzać jak najwięcej czasu z najbliższymi oraz angażować się w hobby i inne aktywności. Pomoże jej to odnaleźć wewnętrzny spokój i równowagę, które są niezbędne, aby wieść życie w trzeźwości.

Uzależnienie od alkoholu to złożona choroba, która towarzyszy trzeźwym alkoholikom przez całe życie. Rozumiejąc jednak jej mechanizmy oraz znając czynniki pomagające się z nią uporać, takie jak np. spotkania AA lub znalezienie angażującego hobby, możliwe jest życie w trzeźwości i szczęściu.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *