Mieszkańcy afrykańskich osad często zajmują się ręczną produkcją wyjątkowej biżuterii, masek i figurek. Dla Europejczyków są one bardzo fascynujące i tajemnicze. Jeżeli chcecie tchnąć w Wasze mieszkanie ducha afryki i zrobić w nim niespotykany klimat koniecznie kupcie ozdoby afrykańskie. Największym zainteresowaniem cieszą się maski i rzeźby afrykańskie.
MASKI AFRYKAŃSKIE
Maski robione są przez artystów z plemion afrykańskich, takich jak np. Chiewa czy Makonde. Pochodzą najczęściej z Mozambiku, Zambii i Tanzanii. Wykonywane są one ręcznie z najwyższej jakości drewna hebanowego, tekowego i mahoniu. Rodzaj drewna ma znaczenie, ponieważ wpływa na oryginalność i niepowtarzalny styl masek. Przykładowo, zaletą hebanu jest jego twardość oraz potężna waga, posiada ciemną lub w pełni czarną barwę. Z kolei mahoń posiada pomarańczowo-brązowy kolor o lekko różowatym odcieniu oraz rzadki, ziarnisty wzór usłojenia. Natomiast teczyna (drewno tekowe) ma wysoką odporność na działanie szkodliwych substancji oraz nienasiąkliwość.
Maski afrykańskie będą piękną dekoracją Twojego wnętrza oraz z pewnością przyciągną wzrok Twoich gości.
RZEŹBY AFRYKAŃSKIE
Rzeźby afrykańskie obejmują różnorodną tematykę. Mogą mieć formę m.in: walecznych wojowników plemiennych, smukłych sylwetek kobiet niosących wodę oraz pięknych dzikich zwierząt. Jedną z najbardziej znanych rzeźb wśród pasjonatów afrykańskich ozdób jest bez wątpienia „Wielka Piątka”, która przedstawia najpopularniejszych mieszkańców sawanny (są to: słoń, bawół, nosorożec, lew oraz lampart). Rzeźby tak samo jak w przypadku masek wykonywane są ręcznie przez artystów z miejscowych plemion. Głównym surowcem jest najwyższej jakości drewno mahoniowe, tekowe oraz hebanowe. To właśnie dzięki niemu rzeźby nabierają głębokiej, ciemnej barwy. Jasne elementy wykonane są z kolei z miękkiego drewna (np. akacji). Tego rodzaju rzeźby pochodzą najczęściej z Mozambiku, Tanzanii, Konga i Ugandy.
Afrykańskie rzeźby świetnie wpasowują się w domowe wnętrza i nadają im nieco mistycznego klimatu.