Różne i Inne

Maski na ścianę – estetyka i symbolika

Maski na ścianę – estetyka i symbolika

Aranżacja własnego mieszkania, by miało oryginalny i ciekawy wygląd, wymaga nieco pomysłowości i zmysłu estetycznego. Można posiłkować się gotowymi projektami w czasopismach czy na specjalnych serwisach internetowych lub zatrudnić projektanta. Można również zdać się na własny gust – w końcu to nasze mieszkania i my wiemy najlepiej, co nam się podoba.

Pamiątki z podróży

Pamiątki z udanych podróży i inne sentymentalne przedmioty zawsze sprawdzą się w wystroju naszego mieszkania. Po pierwsze dlatego, że mają wartość sentymentalną, a po drugie – bo zapewnią nutę egzotyki. Maski na ścianę przywiezione z Wenecji czy maski afrykańskie to ciekawy sposób na zaaranżowanie wnętrza swojego domu. Wykonane z naturalnych materiałów, swoją prostotą i estetyką odmienią pustą ścianę w salonie lub przedpokoju. Maski z drewna dodadzą również tajemniczości i orientalizmu. Warto również zapoznać się z ich szczególną symboliką.

Maski na ścianę i symbolika

Maski afrykańskie są nierozerwalnie związane z wierzeniami ludów zamieszkujących ten obszar kuli ziemskiej. Używane przez szamanów podczas ważnych ceremonii i obrządków, gwarantowały łączność duchową z przywoływanym bóstwem. Mogły przywoływać duchy ludzi i zwierząt – w zależności od tego, co plemię chciało uzyskać. Np. antylopa symbolizowała rolnictwo i zapewniała dobre zbiory, stąd na niektórych maskach rogi wybranego zwierzęcia. Maski z drewna odzwierciedlały również ludzkie uczucia i wartości, np. mądrość z szerokim i wypukłym czołem, moc i siła z dużym podbródkiem, spokój i cierpliwość z półotwartymi oczami.

Estetyka i egzotyka

Maski na ścianę są oszczędnym, ale oryginalnym sposobem na ozdobę mieszkania. Swój niezwykły urok zawdzięczają prostocie oraz naturalnym materiałom, z których zostały wykonane. Pasują w każde wnętrze. Równie dobrze sprawdzą się w stylu nowoczesnym, glamour, skandynawskim czy rustykalnym. Ich różnorodność i symbolika sprawiają, że przyciągają wzrok i skłaniają do refleksji. W końcu to ludzkie twarze, a w każdej można czytać, jak w otwartej księdze.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *