Budownictwo i AranżacjaTransport i Motoryzacja

Maszyny budowlane niezbędne przy budowie domu

Maszyny budowlane niezbędne przy budowie domu

Od momentu wbicia pierwszej łopaty w ziemię na działce, do zamieszkania w nowym domu mija sporo czasu. Przez budowę przewinie się szereg fachowców i sprzętu. Przeczytaj, jakie maszyny budowlane są niezbędne na budowie i do jakich prac przydają się najbardziej.

Koparka

Każda budowa rozpoczyna się od przeprowadzenia prac ziemnych. Konieczne jest wykopanie fundamentów i doprowadzenie do działki oraz przyszłego budynku mediów. W wypadku niewielkiego domu, dzięki koparce fundamenty można wykopać w ciągu jednego dnia. Te same prace ręcznie trzeba by wykonywać minimum 5 – 6 dni.

Wynajem koparki może znacznie przyspieszyć wykonanie pierwszych prac budowlanych. W praktyce czasem zdarza się, ze trzeba skorygować wykop ręcznie, ale takie detale nie wymagają dużego nakładu pracy, czy czasu.

Do wykonania wykopów pod instalację warto wypożyczyć minikoparkę, która będzie najbardziej wydajna przy pracy na niewielkiej powierzchni. Przyda się też przy wykonywaniu fundamentów pod ogrodzenie, jeśli płot ma być betonowy.

Wywrotka

Po wykopaniu fundamentów właścicielom zostaje sporo ziemi. W domu bez piwnicy robi się wykop na głębokość 1,4 m, gdy dom jest podpiwniczony trzeba kopać na głębokość około 2,5 m. O porządek na budowie warto dbać na bieżąco i dobrze jest od razu wywieźć zgromadzoną ziemię.

Agregat prądotwórczy

Zanim na budowie pojawi się prąd, warto wypożyczyć agregat prądotwórczy. Optymalny będzie już taki o mocy 5 kW. Niektórzy inwestorzy podczas całej budowy domu korzystają z agregatu, inni decydują się na podłączenie energii elektrycznej w taryfie budowlanej.

Betoniarka

Betoniarka to niezbędny sprzęt na każdej budowie. O ile fundamenty, czy stropy zalewane są przy pomocy gruszki z betonem, o tyle do samego stawiania murów betoniarka jest niezbędna. Umożliwia przygotowanie każdej zaprawy i przydaje się na każdym etapie prac budowlanych.

Wielkość betoniarki trzeba dopasować do tego, ile osób będzie pracować przy budowie. Standardowy sprzęt jest w stanie wyprodukować w ramach jednego cyklu około 2 – 3 taczek betonu.

Czy sprzęt budowlany trzeba kupić?

Na szczęście sprzętu, który potrzebny jest na budowie nie trzeba kupować. Można skorzystać z oferty wypożyczalni. To wygodne rozwiązanie także z uwagi na to, że sprzęt w wypożyczalniach jest na bieżąco serwisowany. Ponadto jeśli pojawią się awarie, można go zwrócić i, jeśli tylko to możliwe, otrzymać inny sprzęt od razu.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *