Wady zgryzu i wszelkie anomalie twarzowo-szczękowe to dziś bardzo powszechna sprawa, dotycząca sporej grupy ludzi w każdym wieku. Z tego względu stomatologia estetyczna proponuje leczenie ortodontyczne przy wykorzystaniu kilku rodzajów aparatów korekcyjnych.
Największą popularnością cieszą się oczywiście aparaty stałe, które przymocowywane są do zębów na okres około 2-3 lat, w zależności od rodzaju wady. Wciąż jednak wielu pacjentów zadaje pytania o ruchomy aparat ortodontyczny, a więc taki, który można samodzielnie zakładać i zdejmować w dowolnej chwili.
Model ten stosuje się nocą, podczas snu, i dodatkowo przez kilka godzin w ciągu dnia. Każdy stomatolog podkreśla jednak, że żelazną zasadą jest tu systematyczność i współpraca – jeśli pacjent będzie często zapominał o nałożenia aparatu, wówczas leczenie będzie trwało o wiele dłużej. Czy taki rodzaj leczenia jest możliwy w przypadku każdej osoby? Niestety, korekcja za pomocą aparatu ruchomego sprawdza się właściwie tylko w okresie wzrostowym, co oznacza, że efekty widoczne są jedynie u dzieci i młodzieży do około 13. roku życia. W przypadku osób dorosłych aparaty ruchome również są wykorzystywane, jednak służą jedynie do leczenia retencyjnego, a więc takiego, którego zadaniem jest utrzymanie efektów po korekcji modelem stałym.
(Zobacz: OrthoVision - Centrum Ortodontyczno–Stomatologiczne)
Ponieważ jednak nie wszyscy chcą zdecydować się na kilkuletnie noszenie widocznych, metalowych łuków na uzębieniu, coraz większym uznaniem cieszą się nakładki Clear Aligner, skierowane głównie do osób powyżej 16 roku życia. Ich najważniejszą zaletą jest innowacyjny wygląd, nieprzypominający klasycznych aparatów ortodontycznych.
Nakładki Clear Aligner zbudowane są z giętkiego, przezroczystego materiału, co sprawia, że stają się nieodczuwalne dla pacjenta i zupełnie niezauważalne dla osób trzecich. Dodatkowym plusem jest ich funkcjonalność i komfort użytkowania – nie stwarzają żadnych problemów podczas jedzenia, picia czy mycia zębów, ponieważ można je na ten czas po prostu zdjąć. Są więc pod tym względem jak aparat ruchomy, z tą różnicą, że świetnie sprawdzają się do korekcji wady zgryzu u osób dorosłych.