Zdrowie i Uroda

Opalanie – o czym pamiętać

Opalanie – o czym pamiętać

Gdy na dworze panują przyjemne, wyższe temperatury bardzo często nastawiamy się na to, aby wyjść z domu i poleżeć na słońcu. Jednocześnie, w oczekiwaniu na ładną opaleniznę, niejednokrotnie zapominamy o bezpieczeństwie podczas opalania oraz zwykłej higienie. W rezultacie prowadzi to nie tylko do lekkich oparzeń słonecznych, ale również nawet poważnych problemów ze skórą – często po latach.

Aby unikać takich sytuacji musimy zadbać zawsze o właściwe warunki do opalania. Oczywiście istotne jest, kiedy się opalamy, jaka jest wówczas pogoda, jakie stosujemy filtry i czy pamiętamy o tym, aby mieć przy sobie olejek do opalania. Istnieje jednak również wiele innych argumentów i kwestii, o których trzeba pamiętać, aby zwykłym opalaniem nie zrobić sobie poważnych problemów zdrowotnych.

Dlaczego to ważne?

Przede wszystkim warto uświadomić sobie, z jakiego powodu istotne jest dbanie o naszą skórę w czasie procesu opalania. To, co my uważamy za atrakcyjną opaleniznę, dla organizmu jest efektem zbytniego oddziaływania promieniowania słonecznego. Efekt pięknej, lekko przybrązowionej skóry obecnie jest dla nas na tyle atrakcyjny, że rzadko kiedy zastanawiamy się, co będzie za kilkanaście lat, gdy skóra zacznie się starzeć. Z tego powodu olejek do opalania z jednej strony może wspierać proces brązowienia, nie dopuszczając do powstawania typowych dla jasnej cery czerwonych obszarów spowodowanych poparzeniem słonecznym, a z drugiej strony powinien chronić skórę przed działaniem wolnych rodników. Czyli – musi to być olejek, który nie tylko pięknie pachnie i ma ładne opakowanie, ale i faktycznie działa dzięki zawartym w nim filtrom.

Istotne zasady

Przede wszystkim podstawową zasadą jest dobranie właściwego filtra do naszej skóry. W takim przypadku olejek do opalania warto kupować w mniejszych opakowaniach, które jednak mają różną intensywność filtrów w sobie. Na początek sezonu i dla bardzo jasnej cery polecane są filtry nawet 50 SPF. Dobrze, jeśli olejek do opalania nie bazuje na wodzie, ponieważ dzięki temu nie tworzy soczewki na skórze, dzięki czemu nie sprzyja rozmaitym poparzeniom słonecznym. Co więcej, ważne jest również, aby był dostosowany do tego, czego potrzebuje nasza skóra – tak jak stosujemy olejek do opalania, tak samo powinniśmy stosować również olejek po opalaniu, który będzie łagodził wszystkie procesy starzenia się skóry i nie dopuści do powstania oparzeń, nawet jeśli nasz olejek się zmył. Oczywiście po każdej kąpieli dobrze jest powtarzać nacieranie – bez kąpieli olejek jest skuteczny przez ok. 2-3 godziny, a dzieci można nacierać nim nawet raz na godzinę, zwłaszcza gdy bawią się w piasku.

W/w olejki można znaleźć na Sklep.Farmona.pl

Udostępnij