Różne i Inne

Jak wybrać i wyposażyć klatkę dla świnki morskiej?

Jak wybrać i wyposażyć klatkę dla świnki morskiej?

Świnka morska to jedno z najbardziej popularnych domowych zwierząt, zaraz obok psów i kotów. Są przyjazne, urocze i łatwe w utrzymaniu, nie potrzebują aby wyprowadzać je na spacery, a ich jadłospis nie jest zbyt wymagający. Najważniejsza rzecz, jaką musimy zapewnić śwince morskiej, kiedy zdecydujemy się na jej hodowlę, to klatka. Sprawdźmy, jaka powinna być i co musi się w niej znaleźć.

Klatka InterZOO BOB

Rodzaj klatki

Klatka dla świnki morskiej to jedyne słuszne lokum dla tego zwierzaka. W żadnym wypadku nie powinniśmy kupować akwarium, szczególnie z wysokimi bokami, ani klatek, które posiadają kuwetę zabudowaną wysoką plastikową konstrukcją. Świnki morskie to zwierzęta, które często oddają mocz, dlatego klatki dla nich nie mogą mieć zamkniętych ścianek, tak, by dobrze mogło cyrkulować powietrze i nie powstawał nieprzyjemny zapach. Postawmy zatem na klatkę z otwartymi ścianami. Wybierzmy również klatkę niską, ale szeroką, o dużej powierzchni. Świnka w przeciwieństwie do chomika jest zwierzątkiem naziemnym, nie wspina się, nie chodzi po schodach, za to lubi dreptać po płaskiej nawierzchni, dlatego nie potrzebujemy wysokiej klatki, a taką, która zapewni sporą powierzchnię. Dno klatki powinno być wykonane z plastiku, tak, by nie stwarzało problemów z dreptaniem, a brzegi klatki wysokie, co uniemożliwi wysypywanie się ściółki.

Wyposażenie klatki

Podłoże to najważniejszy element wyposażenia, jakie potrzebuje klatka dla świnki morskiej. Można postawić na tradycyjne rozwiązanie, jakim jest ściółka przygotowana z trocin i żwirku lub bardziej nowoczesne określane jako dry bed, które stanowi specjalna tkanina. Ważne jest, by w klatce znajdowało się poidełko napełnione wodą. Zyskamy wtedy pewność, że śwince nie zabraknie niezbędnego płynu. Bardzo popularny jest wiszący paśnik na siano, ulubiony przysmak świnek. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie oddzielnych miseczek na karmę suchą. Zabawki dla świnki nie są obowiązkowe, ale warto je nabyć, gdyż uwielbiają one tego typy rozrywki. Na rynku istnieje wiele produktów w tej kategorii.

Udostępnij