Przychodzi taki moment w życiu niektórych posiadaczy samochodów, że ukochane auto przestaje być sprawne. Wizyta w serwisie daje nieubłaganą diagnozę o konieczności dużej naprawy i nagle okazuje się, że przewyższa ona wartość samochodu i wcale nie gwarantuje, że będzie długo jeździł. W takiej i wielu innych sytuacjach auto musi zostać oddane do skupu i poddać się – w innym wypadku będzie trzeba płacić za nie ubezpieczenie mimo, że będzie stało nieużywane.
Pierwsze kroki
Niesprawne technicznie auto musi spełniać pewne warunki, aby można je było zaprowadzić na skup złomu. Przede wszystkim musi ważyć przynajmniej 90 % całej swojej początkowej masy. Nie może w nim brakować żadnych ważnych części, więc nie warto sprzedawać elementów pojazdu na własną rękę, ponieważ może zdarzyć się sytuacja, że kierownik złomowiska nie przyjmie auta.
Kasacja pojazdów
Auto, nawet jeśli jest niesprawne musi posiadać wymagane na złomowisku dokumenty, taki jak dowód rejestracyjny i karta pojazdu. Potrzebny będzie również dowód osobisty właściciela pojazdu. Oprócz tego musi posiadać numer VIN, numer podwozia oraz numer rejestracyjny. Jeżeli samochód posiada wielu właścicieli, to wszyscy muszą być obecni podczas kasacji lub każdy z osobna musi spisać pisemne oświadczenie upoważniające osobę obecną przy kasacji do ich reprezentowania.
Auto trzeba przewieźć do punktu kasacji na własną rękę, chociaż wiele złomowisk oferuje bezpłatny odbiór samochodu ze wskazanego miejsca. Złomowanie auta jest bezpłatne.
Zobacz: Demontaż pojazdów - MamAuto
Wyrejestrowanie
Właściciel pojazdu ma 30 dni na wyrejestrowanie samochodu we właściwym dla siebie Wydziale Komunikacji. Jego obowiązkiem jest złożenie wypełnionego wniosku wyrejestrowania pojazdu oraz przedziurawionych tablic rejestracyjnych wraz z zaświadczeniem otrzymanym na złomowisku.
Kolejnym etapem jest wysłanie zaświadczenia o zezłomowaniu do Ubezpieczyciela, od którego właściciel ma prawo domagać się zwrotu pozostałej części opłaconej już składki. Do zaświadczenia otrzymanego na złomowisku należy załączyć podanie z prośbą o przelanie pozostałej kwoty na konkretne, również wskazane w podaniu, konto.