UGSA.PL

Proces demagnetyzacji, jak wygląda?

Proces demagnetyzacji, jak wygląda?

Zdecydowana większość użytkowników nie ma świadomości, że skasowanie plików nie oznacza, że dane zostały usunięte z nośnika. Bardzo dobrzy informatycy są bowiem w stanie usunąć dane poleceniem „delete” nawet w przypadku, gdy skasowano je z pominięciem kosza. System operacyjny nie dokona bowiem fizycznego usunięcia plików z systemu. Bezpiecznym rozwiązaniem nie będzie także formatowanie dysku twardego z poziomu BIOS-u. Trwale usunąć dane może jedynie demagnetyzacja.

Na czym dokładnie polega demagnetyzacja?

Demagnetyzacja to trwałe usuwanie danych z dysków. Proces ten polega na bezpowrotnym skasowaniu zapisanych informacji za pomocą urządzeń zwanych ­demagnetyzerami. Nośniki poddawane są bowiem działaniu bardzo silnego impulsu magnetycznego, który dokonuje zniszczenia wszystkich zapisów w warstwie magnetycznej. Dane po przeprowadzeniu procesu demagnetyzacji zostaną bezpowrotnie utracone.

Warto również mieć świadomość, że po dokonaniu omawianego procesu nośniki, do których należy koniecznie zaliczyć dyski twarde 2,5″/3,5″ czy kasety LTO, 3592, T10K, nie będą się nadawały do ponownego wykorzystania, ponieważ ścieżki servo zostaną całkowicie wymazane.

Część nośników taśmowych, przede wszystkim starszych technologicznie np. kasety audio i wideo (analogowe), DLT, DDS są w stanie odzyskać swoje pierwotne właściwości magnetyczne, gdyż proces demagnetyzacji zmniejsza pozostałość magnetyczną do zera. Ponadto wspomniane nośniki nie posiadają ścieżek servo. W ten sposób taśmy będą nadawały się do dalszego wykorzystania nawet jak zostanie przeprowadzony proces demagnetyzacji.

Jak wybrać demagnetyzer

Wybór urządzenia jest zdecydowanie trudniejszym zadaniem niż mogłoby się wydawać. Nie każdy dostępny na rynku demagnetyzer będzie bowiem w stanie bezpiecznie oraz efektywnie zniszczyć dane znajdujące się na nośnikach. W celu skutecznego wykasowania zapisanych informacji, siła pola demagnetyzującego będzie musiała być około dwa razy większa w porównaniu do koercyjności magnetycznej kasowanego nośnika.

Osoby, które są zainteresowane demagnetyzerem powinny bardzo dokładnie zapoznać się z ofertą firmy ProDevice.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *