Trening mięśni dna miednicy w trakcie ciąży jest bardzo ważny, ponieważ to właśnie dzięki niemu kobiety mogą zbudować świadomość swojego ciała i mięśni wokół krocza. To dlatego panie powinny uczęszczać do szkół rodzenia, aby wraz z wyszkolonymi trenerami przygotować się do porodu. Takie treningi uczą jak aktywnie uczestniczyć w porodzie bądź jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia komplikacji. Jeśli po konsultacji z odpowiednim lekarzem nie ma żadnych przeciwwskazań, to możemy kontynuować aktywność fizyczną.
Ćwiczenia po porodzie
Warto pamiętać, że ćwiczenia powinno się rozpocząć najwcześniej po 6-8 tygodniach po porodzie. Aczkolwiek każdy przypadek jest indywidualny. Każda kobieta inaczej dochodzi do siebie, ze względu na gojenie ran, rodzaj porodu, karmienie piersią czy przeciążenia. W pierwszych tygodniach młoda mama potrzebuje dużo snu i ciszy. Regeneracja w tym momencie jest najważniejsza.
Marzeniem wielu kobiet jest odzyskanie płaskiego brzucha po porodzie jak najszybciej. Niestety, ale musimy być świadomi, że nie jest to takie proste. Przez szybki powrót do treningów, możemy sobie bardziej zaszkodzić i nasza przerwa może się wydłużyć o kolejne kilka tygodni. Podobnie jest z naszą miednicą. Miednica po porodzie jest osłabiona. Dlatego musimy ją wzmacniać na miarę naszych możliwości. Nie możemy oczywiście przesadzić. Każde ćwiczenie powinno zostać dobrane indywidualnie. Jeśli sami szukamy ćwiczeń dokładnie, zobaczmy jak, wygląda odpowiednia technika. Nie możemy przecież sobie zaszkodzić!
Ból miednicy po porodzie
Ból miednicy po porodzie wzbudza w kobietach dużo niepokoju, choć nie zawsze. Często obawiają się, że poród siłami natury bądź za pomocą cesarskiego cięcia trwale je uszkodził. Ból w okolicach miednicy bywa uporczywy, niespodziewany oraz bardzo silny, co dodatkowo wzmaga niepokój. Na szczęście wiemy, że ”rozejście” się miednicy przychodzi naturalnie. Nie musimy zwykle się niczego obawiać. Aczkolwiek, jeśli ból utrzymuje się przez długi okres, to warto udać się lekarza, aby otrzymać odpowiednią diagnozę.