Różne i Inne

Kiedy kupować drewno kominkowe?

Kiedy kupować drewno kominkowe?

Wysokiej klasy drewno kominkowe powinno pochwalić się nie tylko optymalnym poziomem wilgotności, ale również dość wysoką kalorycznością. Najlepszymi parametrami może pochwalić się oczywiście drewno sezonowe. Mowa tutaj oczywiście o drewnie, które kilka miesięcy przeleżakowało w drewutni albo w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.

Kiedy najlepiej kupić drewno opałowe?

Z praktycznego punktu widzenia najlepiej kupić drewno kominkowe w sezonie zimowym albo wczesną wiosną (najlepiej od marca do kwietnia). To właśnie w tym okresie drewno opałowe jest w przystępnej cenie i co najważniejsze, zawiera w swoim składzie zdecydowanie mniejszą ilość soków. Drewno można kupić także w sezonie letnim, ale wówczas trzeba liczyć się z tym, że jego cena jest znacznie wyższa. Jak łatwo się domyślić, im bliżej sezonu grzewczego, tym oczywiście koszty drewna i wielu innych rodzajów opału automatycznie wzrasta.

O czym należy pamiętać?

Drewno kominkowe kupione mroźną zimą może oczywiście przeleżeć przez kilka miesięcy. W ten sposób będzie można uzyskać optymalne parametry wilgotnościowe. Jeżeli istnieje możliwość składowania i przesuszenia drewna, to warto rozważyć zakup w sezonie zimowym. Drewno musi być dość luźno ułożone. Dzięki wolnym przestrzeniom będzie można liczyć na doskonałą wentylację i cyrkulację powietrza. Drewna opałowego nie można również niczym przykrywać.

Jakie drewno kominkowe jest najlepsze?

Najbardziej kaloryczne jest drewno sezonowane przez 2-3 lata. Jeżeli chodzi o samą wilgotność to powinna wahać się ona na poziomie około 20%. Drewno opałowe sezonowane przez kilka miesięcy uzyska wilgotność na poziomie 35 %. Pamiętać należy również o tym, że wytwarzać będzie ono znacznie więcej dymu. Jeżeli chodzi o drewno niewysezonowane, to w zależności od gatunku wilgotność może wahać się na poziomie od 35% do nawet 70%. Na samym końcu warto wspomnieć o tym, aby uważać na drewno z drzew iglastych, które jak powszechnie wiadomo zawiera sporą ilość żywicy. Na opał najlepiej nadaje się oczywiście drewno z drzew liściastych.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *