Rozwój branży kosmetycznej pozwolił na wprowadzenie na rynek szamponów o bardziej wyspecjalizowanym przeznaczeniu, niż ten, który posiadał pierwotny wynalazek z początku XX wieku. Jednym z takich szczególnych produktów jest szampon przeciwłupieżowy.
Czym jest łupież?
Łupież jest chorobą skóry głowy. Objawia się złuszczaniem zrogowaciałej warstwy naskórka. Towarzyszy temu łojotok o różnej intensywności. Może się przytrafić osobom w różnym wieku. Najczęściej jednak zaczyna występować u starszych nastolatków. Nieleczony łupież prowadzi do przedwczesnego łysienia.
Łupież jest przypadłością sezonową. Nasila się w zimie, a mniejszą jego intensywność odnotowuje się latem. Przyczyn powstawania tego schorzenia jest wiele, a wśród nich nadużywanie żeli i lakierów do włosów, zbyt rzadkie korzystanie z szamponu lub niewystarczające spłukiwanie włosów po umyciu. Na skórze głowy pojawiają się drożdżaki, odpowiedzialne za złuszczanie naskórka. Sposób leczenia łupieżu uzależniony jest od przyczyny jego powstania. Jedną z metod radzenia sobie z tym tematem jest stosowanie szamponu przeciwłupieżowego.
Jak wybrać pośród takich środków?
Wybierając szampon przeciwłupieżowy należy pamiętać, aby działał on na wielu poziomach. Ma zwalczać łupież, swędzenie skóry oraz chronić przed nawrotem przypadłości. Środek taki powinien obniżać ilość drożdżaków na powierzchni skóry głowy, które są główną i bezpośrednią przyczyną łupieżu. Ważna jest zawartość w szamponie kilku kluczowych substancji, m.in. ketokonazolu, który działa przeciwgrzybicznie, zapewniając kompleksowe działanie. Stosowanie szamponu z ketokonazolem daje szybkie i trwałe wyniki. Następnym ważnym substratem szamponu są: panthenol, gliceryny i alantoiny. To substancje łagodzące podrażnienia, zmniejszające objawy łupieżu i działające profilaktycznie.
Dobry jakościowo szampon powinien nawilżać skórę głowy, eliminować świąd i łagodzić objawy. Co ważne, kuracja szamponem przeciwłupieżowym powinna być dostosowana do rodzaju skóry. Dobry szampon przeciwłupieżowy o właściwościach leczniczych może zawierać również smołę pogazową w stężeniu około 5%. Redukuje ona zmiany skórne i przyspiesza regenerację naskórka. Właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne ma zawarta w dobrych szamponach sól cynkowa pirytionu. Substancję tę zaleca się również w przypadku łojotokowego zapalenia skóry. Jeśli szukasz naturalnego i łagodnego szamponu do częstego mycia i pielęgnacji włosów polecam szampon RADICAL od firmy Farmona
Szamponu przeciwłupieżowego można używać również prewencyjnie, jeśli nie posiada się łupieżowych dolegliwości.
Przeciw łupieżowi pstremu
Szczególnie uciążliwą przypadłością skóry głowy jest łupież pstry. W walce z nim odpowiedni szampon jest kluczowym orężem. Powinien posiadać substancję leczniczą na określony rodzaj grzyba oraz składniki stabilizujące i odżywcze.