Zdrowie i Uroda

Taping rehabilitacyjny – sposób działania i skuteczność terapii

Taping rehabilitacyjny – sposób działania i skuteczność terapii

Taping rehabilitacyjny to coś nowego, jednak nie innowacyjnego. Było to już stosowane przez profesjonalnych sportowców i bez wątpienia nie raz widzieliście charakterystyczne elementy tej metody. Chcesz poznać bliżej tę metodę rehabilitacji i zobaczyć na czym polega i czy jest skuteczna? Koniecznie zajrzyj do artykułu!

Taping to nic innego jak.. oklejanie ciała plastrami. Stosował to między innymi Robert Lewandowski, gdy naciągnął sobie mięśnie, Agnieszka Radwańska na obolałe kolana czy plecy, a także kolarze. Każdy z tych sportowców zauważył potencjał, jaki niesie za sobą stosowanie tych plastrów, dlatego rehabilitanci postanowili wyprowadzić je tylko ze świata sportu i dołączyć do zabiegów, jakie proponują „zwykłemu” Kowalskiemu. W końcu, ani nie jest to drogie, ani skomplikowane przy stosowaniu, a przy tym jest szalenie skuteczne!

Jak działa taping rehabilitacyjny?

Metoda wymyślona została jakieś 40 lat temu i od tego czasu stale jest udoskonalana coraz lepszymi taśmami, które stabilizują mięśnie czy całe układy, przynoszą ulgę i co ważne, leczą z problemu. Początkowo twórca tej metody chciał stworzyć środek na ból dla graczy golfa. Mieli oni poważne dolegliwości z kręgosłupem, a on ich po prostu.. okleił. Zauważył, że taki ucisk w miejscach bólu spowodował, że zaczął on po prostu.. znikać. Metoda stała się coraz skuteczniejsza i głośniej o tym mówiono. Już nie tylko gdzieś między kolegami, ale na dobre weszła do świata sportu oraz współczesnej rehabilitacji.

Czy w fizjoterapii jest miejsce na taping?

Co prawda, sama nazwa sugeruje, że taping znalazł swoje miejsce we współczesnej fizjoterapii, jednak warto się zastanowić – dlaczego? Bardzo często rehabilitanci mają do czynienia z ludźmi, którzy z różnych względów nie mogą stosować skomplikowanych zabiegów bądź masaży. Do takiej grupy należą między innymi – kobiety w ciąży, osoby po bardzo ciężkich urazach, czy osoby starsze. Dlatego stosowanie u nich prostych ćwiczeń czy zajęć na basenie, często okazuje się.. niewystarczające.

I tutaj wchodzi taping! Plastry, taśmy czy inne metody uciskowe są bezpieczne, ponieważ zapewniają ekspresową regenerację po różnych urazach, w tym też porażeniu nerwów! Pobudzają limfę to szybkiego gojenia różnych ran, siniaków czy krwiaków, a tym samym pomaga w prawidłowym ustawieniu stawów, by lepiej się goiły takie problemy i przyspieszały dojście do formy. Skoro u sportowców cieszy się to takim zaufaniem, warto spróbować tego i na własnej skórze!

Na temat tapingu możesz także przeczytać odwiedzając stronę Centrum rehabilitacji i poradnię rehabilitacyjną Rehabilitacja RST.

Udostępnij